حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!
۹۴۰۱۵۳
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
۱۰۹۴۸
بسیاری از مردم علاقه‌ی زیادی به حیوانات دارند. سگ‌ها هم جزء آن دسته از حیوانات هستند که علاقمندان زیادی دارند. این حیوانات که به وفاداری معروف هستند، دارای تنوع نژادی گوناگونی هستند و در سراسر دنیا گونه‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا حقایقی راجع به سگ‌ها بیان کنیم که احتمالاً شما نیز آن‌ها را نمی‌دانستید.

برترین‌ها: بسیاری از مردم علاقه‌ی زیادی به حیوانات دارند. سگ‌ها هم جزء آن دسته از حیوانات هستند که علاقمندان زیادی دارند. این حیوانات که به وفاداری معروف هستند، دارای تنوع نژادی گوناگونی هستند و در سراسر دنیا گونه‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا حقایقی راجع به سگ‌ها بیان کنیم که احتمالاً شما نیز آن‌ها را نمی‌دانستید.

۱. یک توله سگ نابینا، ناشنوا و بدون دندان به دنیا می‌آید

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

توله سگ‌هایی که به دنیا می‌آیند از بی‌دفاع‌ترین موجودات هستند. زیرا آن‌ها با بسته بودن پلک‌ها و کانال‌های شنوایی نه قادر به دیدن هستند و نه می‌توانند چیزی بشنوند. البته این موضوع به توله سگ‌ها این امکان را می‌دهد که با توجه به محیط پیرامون خود، این حس‌ها را توسعه دهند و قوی کنند. برخی از پستانداران دوران بارداری طولانی‌تری دارند، ولی بچه‌های آن‌ها از نظر عملکردی کاملاً سالم هستند. برخی دیگر از پستانداران دوران بارداری کوتاه‌تری دارند، ولی فرزندان آن‌ها در بدو تولد نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند. سگ‌ها جزء دسته‌ی دوم هستند و توله‌های آن‌ها در ابتدای زندگی به مراقبت زیادی احتیاج دارند. بسته بودن پلک‌ها در بدو تولد باعث جلوگیری از ورود خاک و جسم‌های ریز به چشم می‌شود و کانال‌های گوش بسته‌ی آن‌ها نیز مانع می‌شود که به ساختار شنوایی آن‌ها آسیبی وارد شود.


۲. زبان همه‌ی سگ‌ها صورتی است به جز دو نژاد که زبانی سیاه دارند

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

دو نژاد Chow chow و shar pei دو نژاد از سگ‌ها هستند که زبان آن‌ها سیاه است. بقیه‌ی سگ‌ها زبانی صورتی دارند. این دو نژاد که از نژاد‌های خاص هستند به علت رنگ زبان خود از سایر سگ‌ها متمایز هستند. با این حال اگر سگی را دیدید که لکه‌های سیاه بر روی زبان خود داشت، ممکن است آن سگ از بیماری خاصی رنج ببرد. بیماری‌های پوستی و نوعی سرطان و حتی اختلالات ژنتیکی ممکن است باعث بروز چنین اتفاقی شود. اگر سگی دارید که چنین لکه‌هایی در دهانش وجود دارد بهتر است آن را به نزد دامپزشک ببرید.


۳. نژاد «باسنجی» تنها نژادی از سگ‌ها است که پارس نمی‌کند

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

اگر گمان می‌کنید که همه‌ی سگ‌ها قادر به پارس کردن هستند، سخت در اشتباه هستید. گونه‌ی باسنجی تنها نژادی از سگ‌ها است که قادر به پارس کردن نیست. ولی این موضوع به این معنا نیست که این سگ‌ها کاملاً بی سر و صدا هستند. بلکه آن‌ها نیز صدا‌ها و زوزه‌های مخصوص به خودشان را دارند که همین موضوع نیز آن‌ها را از دیگر نژاد‌ها متمایز می‌کند. علاوه بر این، سگ‌های نژاد باسنجی، بسیار آموزش پذیر هستند و از باهوش‌ترین حیوانات به حساب می‌آیند. از آن‌ها در ارگان‌های مختلفی در جهت کمک به انسان‌ها استفاده می‌شود.


۴. با کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین نژاد سگ‌ها آشنا شوید

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

نژادی از سگ‌ها وجود دارد که به نام Great dane معروف است. این سگ‌ها به علت جثه‌ی بزرگ و اندام قوی خود مشهور هستند. رکورد بلندترین سگ جهان در اختیار سگی از این نژاد است که بلندی قامت او بر روی چهار پا ۱۱۰ سانتی متر اندازه گیری شده است. برعکس این سگ‌ها، کوچک‌ترین سگ‌ها مربوط به نژاد Chihuahua هستند که وزن آن‌ها بیشتر از ۳ کیلوگرم نخواهد شد. این سگ‌ها ابتدا در کشور مکزیک وجود داشته‌اند و نامگذاری آن‌ها نیز به ایالتی با همین نام در مکزیک برمی‌گردد. سگ‌های این نژاد بیشترین تنوع رنگی بین سگ‌ها را در دنیا در اختیار دارند. آن‌ها همچنین دارای گونه‌هایی با مو‌های بلند و کوتاه هستند.


۵. محبوب‌ترین نام‌ها برای سگ‌های خانگی

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

مطابق تحقیقی انجام شده، محبوب‌ترین نام بین سگ‌های نر «مکس» و محبوب‌ترین نام بین سگ‌های ماده «بِلا» بوده است. البته این تحقیق فقط بر روی سگ‌هایی انجام شده است که دارای شناسنامه بوده‌اند و به نوعی به طور رسمی نام آن‌ها به ثبت رسیده است. سایر نام‌های محبوب برای سگ‌های نر به ترتیب چارلی، کوپر و بادی بوده است و برای سگ‌های ماده نیز اسم‌های لوسی، دیزی و لونا است.


۶. توله سگ‌ها داری ۲۸ دندان و سگ‌های بالغ ۴۲ دندان دارند

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

به مانند انسان‌ها تعداد دندان‌های توله سگ‌ها با سگ‌های بالغ فرق می‌کند. سگ‌ها تا ۶ ماهگی ۲۸ دندان دارند، اما بعد از ۶ ماهگی دندان‌های آن‌ها کامل می‌شود و تعداد آن‌ها به ۴۲ عدد می‌رسد. جالب است بدانید که سگ‌ها نیز به مانند انسان‌ها دارای دندان‌های شیری هستند و ۲۸ دندان اولیه‌ی خود را در طول سال اول زندگی خود از دست می‌دهند و رفته رفته دندان‌های دائمی جایگزین آن‌ها می‌شوند. معمولاً دندان‌های دائمی سگ‌ها به علت محکم بودن، تا پایان عمر باقی می‌مانند و اگر زخم یا حفره‌ای در دهان سگ‌ها وجود داشته باشد ممکن است نشان دهنده‌ی مشکلی در دهان آن حیوان باشد.


۷. محبوب‌ترین نژاد سگ‌ها در ایالات متحده نژاد «لابرادور» است

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

طبق تحقیقی انجام شده در ایالات متحده طی ۲۶ سال اخیر، محبوب‌ترین نژاد سگ در بین آمریکایی‌ها نژاد «لابرادور رتریور» بوده است. به نظر می‌رسد این نژاد از سگ‌ها، بیشترین سازگاری را با زندگی انسان‌ها داشته‌اند. به طور میانگین می‌توان گفت که سگ‌های این نژاد تا ۷۰ سانتی متر و ۴۰ کیلوگرم رشد می‌کنند. این سگ‌ها توانایی بدنی بالایی دارند و با آموزش‌های صحیح و تمرینات خاص، می‌توانند در موارد گوناگونی به انسان‌ها کمک کنند. جالب است بدانید که این سگ‌ها را می‌توان آموزش داد تا در مسیریابی به افراد نابینا نیز کمک کنند. شاید به همین دلیل است که این سگ‌ها حیواناتی محبوب در ایالات متحده به شمار می‌روند!


۸. حاکم مغولی که ۵ هزار سگ داشته است

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

حاکم مغول، «کوبلای خان» در قرن ۱۳، دارای بیشترین سگ در تاریخ بوده است. گفته‌ها حاکی از آن است که این حاکم، ۵ هزار سگ از نژاد Mastiff داشته است و از آن‌ها در جهت حفاظت از خود و در جنگ‌ها استفاده می‌کرده است. این سگ‌ها تقریباً تا ۶۰ کیلوگرم رشد می‌کنند و برخلاف تصورات عموم مردم، بسیار آرام و مطیع و دوست‌داشتنی هستند. البته این سگ‌ها در گذشته وحشی و خشن بوده‌اند، اما امروزه آن‌ها خصوصیات جنگی خود را از دست داده‌اند و حیواناتی اهلی به شمار می‌روند. نخستین گونه‌های این سگ‌ها در مناطقی از تبت حضور داشته‌اند و نژاد آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین نژاد‌های سگ‌ها به شمار می‌رود.


۹. سگ‌های «دالمیشن» در هنگام تولد کاملاً سفید هستند

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

نژاد سگ‌های دالمیشن به کشور یوگوسلاوی سابق برمی‌گردد و دالمیشن در زبان مردم کرواسی به معنی «ردیاب» است. این سگ‌های پرانرژی همواره با رنگ خاص پوست خود شناخته می‌شوند. اما شاید برایتان جالب باشد که این سگ‌ها در هنگام تولد کاملاً سفید هستند، اما رنگ‌دانه‌های پوست آن‌ها بعد از حدود ۲ ماه باعث می‌شود که لکه‌های مشکی بر روی پوست آن‌ها تشکیل شود. این لکه‌ها به مروز زمان بیشتر نیز خواهند شد و تلفیق رنگ خاصی را بر روی پوست این سگ‌ها به وجود می‌آورد. این سگ‌ها دارای انرژی زیادی هستند و برای تخلیه‌ی این انرژی باید روزانه تمرینات خاصی انجام دهند. به دلیل انرژی زیاد و توانایی بدنی بالا انسان‌ها از این سگ‌ها در گذشته به عنوان محافظ و نگهبان استفاده می‌کرده‌اند.


۱۰. حس بویایی سگ‌ها تا ۱۰۰ هزار برابر قوی‌تر از انسان است

حقایقی جالب در مورد سگ‌ها!

سگ‌ها یکی از قوی‌ترین حس‌های بویایی در بین همه‌ی موجودات را دارند. به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد که حس بویایی آن‌ها ۱۰ تا ۱۰۰ هزار برابر قوی‌تر از انسان است. همین امر کمک می‌کند که سگ‌ها بو‌ها را از مسافت‌های طولانی تشخیص دهند و در پیدا کردن اجسام و افراد مفقود شده به انسان‌ها کمک کنند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید که انسان‌ها دارای ۵ میلیون گیرنده‌ی بویایی هستند در حالی که یک سگ ۳۰۰ میلیون گیرنده‌ی بویایی دارد.

منبع: themysteriousworld

رسول گل افلاک
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/09/29
ممنون از اپ برترین هااا بسیار جالب بود
واقعا حیوانی وفادار تر سگ نیست
ما از ادمای دورمون خیانت بی معرفتی میبینیم که از سگ ها نمیبینیم
واقعا چرا میگن سگ نجسه ؟ اگه نجس هست پس چرا خدا افریدش ؟!
اگه بخاطر بیماری یا انگل هست که موش خودش عامل هزار نوع مرضه
پس چرا اون نجس نیست ؟!
الان با پیشرفت همه چی واکسن های مخصوص اومده که میشه همه انگل و بیماری هاشووو کنترل کرد و هیچ مشکلی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
الان یه سری میان میگن نهههه نگووو علم ما کمه ک اینا رو نمیفهمیم حتمن یه دلیلی داشته ک بعدها علم میاد ثابتش میکنه
بعد میگیرن میخوابن تا یه روزی دانشمندای خارجی اینو ثابت کنن
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
چرا میگن خون نجسه
اگر نجسه چرا خدا آفریدش
چه ربطی داره برادر من، نجاست و این چیزا هر کدوم حکمت خاصی داره
هر کی به اسلام معتقده به قوانینش هم اعتقاد داره
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
۱۷:۳۷ تا حالا که هر چی اسلام گفته درست بوده و برا خود انسان سودمند بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
نظرتون خیلی خوب بود
اما آقا مهدی یعنی تو بدن تو نجاسته؟؟؟
پس اول فکر کن بعد حرف بزن
و
آقا علی اسلام چیزی نگفته برای خودت قانون نیار
United Arab Emirates
10:56 - 1398/09/29
ای جانم عزیزم قربونتون برم چقدر خوبین شماها
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/09/29
نویسنده ی محترم ؛به صدای سگ در فرهنگ زبان ما، واق واق یا هاپ هاپ می گویند نه آنچه شما نوشته آید. خواهش می‌کنم خود زنی نکنید.
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/09/29
اینارو میدونستیم
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/09/29
واااااایییی من عاشق سگ هام
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1398/09/29
سگ فقط قدرجونی
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1398/09/29
وای عاشقشونم
Romania
19:29 - 1398/09/29
البته ایرانی ها بیشتر سگ هاشون رو رکس میذارن
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1398/09/29
نمیتونم بگم سلام یادرود وقتی که من و تو که ایرانی هستیم برا خودمون و تاریخمون و هویتمون و پیشینه مون ارزشی قائل نیستیم اخه کدوم سگی دیدین بجای واق واق بگه پارس، نام پارس که درتاریخ جهان درخشانترین امپراطوری درتاریخ بشر رو داره لطفا از یجایی شروع کنید چرا که ما خودمون باید حافظ ارزشامون باشیم
پاسخ ها
حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
درود برشما. بسیار سپاسگزارم که شما هم به این مورد که منم از آون بسیار آزرده خاطر شدم؛اشاره نمودید. سپاس بی پایان.
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1398/09/30
چرا به واق کردن سگ میگویین پارس،،پارس یعنی ایران،،این تهمتی است که اعراب به ایرانیان گفتن،،والبته بیسوادی مثل اینها مینویسه پارس،،مامردمان پارس هستیم،،لطفا به خودمان تهمت نزنیم،اعراب به ادرارشتر میگویند غذا،،بخاطراینکه ماراتحقیرکنن زبانمان رابه گند کشیدن،،یه سردارپارسی بود به اسم دیوث،،ولی اعراب خواستن تحقیرش کنن،،معنی دیوث را چیز دیگری بهمون فهموندن،،،لعنت بربیسوادان
پاسخ ها
صمد جعفری
Netherlands
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
باسواد، زبان فارسی قدیم اصلا حرف (ف) نداشته، عربی هم که اصلا (پ) نداره چجوری میگن پارس؟؟؟ از راننده تاکسی ها شنیدی یا تو دانستنی های اینستاگرام خوندی؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
این حقایق تلخ دربااره دیوث و پارس و غذا کاملا درست است. لطفا تحقیق کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج