حلیم فروشی در بنگاه‌های املاک!
۷۲۴۲۰۳
۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
۵۵۹۴
برخی از اصناف و صاحبان کسب‌وکار به فراخور شغلی که دارند در ماه مبارک رمضان با کسادی بازار مواجه می‌شوند. معمولا این گروه از فعالان اقتصادی سعی می‌کنند به تناسب شغلی که دارند، درآمد دیگری را برای یک ماه جایگزین کنند. صنف رستوران‌داران و صاحبان تهیه غذا یکی از مهم‌ترین اصنافی هستند که در ماه مبارک رمضان در طول روز و تا اذان مغرب با کمبود مشتری مواجه می‌شوند.

روزنامه آرمان: برخی از اصناف و صاحبان کسب‌وکار به فراخور شغلی که دارند در ماه مبارک رمضان با کسادی بازار مواجه می‌شوند. معمولا این گروه از فعالان اقتصادی سعی می‌کنند به تناسب شغلی که دارند، درآمد دیگری را برای یک ماه جایگزین کنند. صنف رستوران‌داران و صاحبان تهیه غذا یکی از مهم‌ترین اصنافی هستند که در ماه مبارک رمضان در طول روز و تا اذان مغرب با کمبود مشتری مواجه می‌شوند.

چراکه بسیاری از مردم به‌دلیل انجام وظیفه شرعی خود روزه‌دار هستند و رستوران‌ها نیز به احترام روزه‌داران از پخت‌وپز در طول روز اجتناب می‌کنند. اما فعالان این صنف با توزیع آش، حلیم و ... برای افطار سعی می‌کنند درآمد ماهانه خود را تامین کنند. همه‌ساله نیز اتحادیه کباب، حلیم و پزندگان غذاهای سنتی نرخ رسمی این اقلام را تعیین می‌کند. با این حال، گشت‌وگذاری در شهر نشان می‌دهد که نه‌فقط فعالان این صنف، بلکه بسیاری دیگر از مشاغل سعی دارند در ماه مبارک رمضان بار یک سال خود را ببندند.

حتی برخی از مشاوران املاک که در حوزه خرید و فروش مسکن با رکود مواجه‌اند با گذاشتن یک دیگ و اجاق در مغازه خود صاحب کسب‌وکاری نو شده‌اند که گاهی مشتریان برای خرید حلیم از آنها صف می‌بندند. شاید در نگاه اول مشکلی برای این اقدام وجود نداشته باشد، اما هیچ‌نظارتی بر فعالیت این دست از افراد وجود ندارد. به‌عنوان مثال در حالی که طبق مصوبه اتحادیه ذی‌ربط قیمت هر کیلوگرم آش شله‌قلمکار و حلیم ساده 14‌هزار تومان و قیمت آش رشته 13‌هزار تومان است، برخی از واحدهای متخلف هر کیلوگرم از این غذاها را 5000 تا 6000 تومان می‌فروشند.

اگر فقط قیمت حبوبات یک کیلوگرم آش در نظر گرفته شود، ارزش آن بیش از 5000 تومان می‌شود. بنابراین از نهادهای ناظر انتظار می‌رود با کنترل این واحدها بررسی کنند با چه نوع سبزی و حبوباتی‌آش تهیه می‌کنند که قیمت نهایی آن 5000 تومان می‌شود. البته نباید تصور کرد اگر قیمت‌ها طبق مصوبه اتحادیه باشد، حتما آش تهیه‌شده از کیفیت لازم برخوردار است، بلکه باید بررسی کیفی صورت بگیرد تا سلامت و امنیت غذایی شهروندان تهدید نشود.

حلیم‌فروشی در 800 واحد شغلی

حلیم و آش یکی از ثابت‌ترین غذاهای سفره‌های افطار ایرانی‌ها در ماه رمضان است و صف‌های طولانی آن ساعت‌ها قبل و حتی پس از اذان در خیابان‌های مختلف دیده می‌شود. با وجود اینکه قیمت همه مواد اولیه و هزینه‌های تولید آش و حلیم، از گوشت، روغن، حبوبات، نخود، رشته، دستمزد، کرایه، انرژی و ... نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، امسال نیز قیمت آش و حلیم بدون تفاوت با سال گذشته بین مردم توزیع می‌شود. اما برخی مشاغل با مداخله در کار این صنف بازار را برهم ریخته‌اند. بخش عظیمی از این افراد فعالیت خود را جزو مشاغل فصلی به حساب می‌آورند و اعتقادی به تخلف ندارند. اما گروهی می‌تواند مدعی فعالیت فصلی باشد که در هر فصل و ماه و مقتضی به شرایط شغل خود را تغییر دهد، نه بنگاهداری که ممکن است با جوش‌زدن یک معامله به اندازه درآمد یک سال کارگران فصلی کمیسیون بگیرد.

این اتفاق به معنای سوء‌استفاده از شرایط است و نمی‌توان آن را این‌گونه توجیه کرد. البته این امر فقط مختص بنگاهداران نمی‌شود. همان‌طور که اشاره شد 800 واحد از جمله ساندویچی‌ها، آبمیوه‌فروشی‌ها، بنگاه‌های املاک و ... در این آشفته‌بازار سهیم هستند. برخی هم به‌دلیل بیکاری و نداشتن شغل مجبور به انجام این کار هستند. این افراد نیز می‌توانند با اخذ مجوز قانونی و بنابر مصوبه‌های اتحادیه در بازار فعالیت کنند.

تهدید سلامت جامعه با ارزان‌فروشی

با اینکه پیش از شروع ماه مبارک رمضان بارها مسئولان به مردم هشدار دادند که از واحدهای بدون مجوز حلیم و آش نخرند، اما با شروع این ماه شاهد صف‌هایی در مقابل واحدهای متخلف هستیم. در این زمینه رئیس اتحادیه کباب، حلیم و پزندگان غذاهای سنتی تهران گفت: شخص بنده با غذاهای 5000 تومانی و ارزان‌قیمت مخالف هستم، زیرا ارزان‌فروشی در حوزه غذا سم‌فروشی است. به گزارش خبرآنلاین، حسین محمدی درباره فروش حلیم و آش رشته در ماه‌رمضان، اظهار کرد: در حال حاضر کارِ 700، 800 واحد با ما در تهران تداخل دارد، از جمله ساندویچی‌ها، آب‌میوه‌فروشی‌ها، بنگاه‌های املاک و ... و به‌صورت غیرمجاز به توزیع حلیم و آش رشته می‌پردازند. این گروه بزرگ‌ترین آسیب را به صنف ما و مردم می‌رسانند.

او افزود: در حال حاضر کبابی‌ها تخصص فروش آش و حلیم را دارند. بر این اساس، از امکانات و تجهیزات برخوردار هستند و در طول سال می‌توانند حلیم و آش توزیع کنند. محمدی متذکر شد: درباره واحدهای غیرمجاز، یکسری افراد سودجو در ظرف‌های نامناسب حلیم‌های ارزان‌قیمت کیلویی 6000 تا 7000 تومان توزیع می‌کنند و بهداشت و سلامت جامعه را زیر سوال می‌برند. این مقام صنفی تاکید کرد: من از مردم می‌خواهم که فقط از واحدهای مجاز خریداری کنند. البته امسال قیمت اتحادیه را تغییر ندادیم و همان قیمت پارسال است.

این در حالی است که با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو بودیم و اقلام مصرفی حدود 30‌درصد افزایش قیمت داشت، ولی همکاران ما قرار شد امسال سود جزئی‌ ببرند و به خاطر اینکه در سفره‌های افطار مردم سهیم باشند، قیمت‌ها را افزایش ندادند. رئیس اتحادیه کباب، حلیم و پزندگان غذاهای سنتی تهران عنوان کرد: مرغ و گوشت در بازار قیمت مشخصی دارد. وقتی این اقلام را پخت می‌کنید و عرضه می‌شود، زمانی که قیمت آن از حد معمول پایین‌تر باشد، این مشخص است که غذا مشکلی دارد.

در حال حاضر یک پرس چلوکباب معمولی بیش از 10‌هزار تومان تا 15‌هزار تومان برای تولیدکننده در می‌آید. آن گاه چطور می‌شود چلوکباب را 5000‌هزار تومان فروخت؟ محمدی با بیان اینکه غذای ناسالم به بدن آسیب می‌رساند، خاطرنشان کرد: در این غذاهای ارزان مشخص نیست چه موادی مصرف می‌شود. به هر حال، موضوع اشتغال در اقتصاد کشور همچنان پراهمیت و در عین حال پرحاشیه تلقی می‌شود. در این میان، وجود و رواج مشاغل فصلی باعث شده است تا گاهی نظارت‌های کافی وجود نداشته باشد و برخی سودجویان هر روز بیش از گذشته تخلف کنند و سود خوبی هم به جیب بزنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1397/03/08
گزارش بدین بهداشت باید جمع کنه .
با سلامت مردم بازی می کنند .
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1397/03/08
مردم عاقل باشند نخرند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج